ręczna wyciskarka do sokówNiemal każdy właściciel restauracji oraz baru zdaje sobie sprawę z tego, że klienci oprócz jedzenia oczekują również podania im odpowiednich napojów. Skupmy się jednak na zdrowych sokach, które stanowią częsty wybór najmłodszej klienteli. Co może nam w tym pomóc? Jak przechowywać świeże soki, aby nie uległy one zepsuciu już po kilku godzinach, a jednocześnie dobrze gasiły pragnienie?

Podstawa to dobra wyciskarka do owoców

Podstawą przy świeżych sokach jest ich uzyskiwanie na miejscu, tj. w restauracji lub w barze. Pomóc może nam w tym profesjonalna wyciskarka do soków, której koszty zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Jeżeli jednak zależy nam na powiększeniu oferty o świeże soki, a jednocześnie nie chcemy inwestować na wstępie aż takich funduszy, wystarczyć może ręczna wyciskarka do soków – to wydatek niespełna stu złotych.

Jak przechowywać świeże soki w lokalu?

Przechowywanie świeżych soków to konieczność zainwestowania w chłodziarkę. Specjalna chłodziarka do napojów da nam możliwość przechowywania wyciśniętych soków przez cały dzień, a jednocześnie zapewni ich optymalną temperaturę do spożycia (zwłaszcza w sezonie letnim).

Podsumowując, warto wprowadzić do swojej oferty świeże soki.