blaszka do pizzyMargarita, czy może z szynką, na grubym czy cienkim cieście? Jaką pizzę kochają Polacy. Wiadomo, że większość osób uwielbia pizzę. Najlepiej smakuje przygotowana w prawdziwej włoskiej restauracji. Jednak nie zawsze mamy możliwość wybrania się do takiej restauracji, korzystamy bardzo często z sieciówek.

Gdzie Polacy jedzą pizzę

Najczęściej jemy pizzę w sieciówkach lub barach szybkiej obsługi. Pizza w takich restauracjach wypiekana jest w elektrycznych piecach z wykorzystaniem blachy do pizzy. W przeciwieństwie do prawdziwej pizzy, która jest przenoszona do pieca przy pomocy specjalnej drewnianej łopatki, tutaj najpierw jest wykorzystana blaszka do pizzy, na której ułożone jest ciasto, następnie kolejne składniki, a kolejno wkładana jest do pieca w celu upieczenia.

Jaką pizzę zamawiamy w restauracjach

Najczęściej zamawiana jest pizza na grubym cieście z całą masą dodatków. Dużo osób zapomina, że prawdziwa włoska pizza jest pizzą niezwykle cienką, obficie posmarowaną sosem pomidorowym i posypaną mozzarellą. Taka pizza smakuje najlepiej, jednak w Polsce jest niewiele restauracji, które są w stanie przygotować smaczną, prawdziwą pizzę zrobioną wyłącznie z oryginalnych włoskich składników.